Find out more
-

Description:
Join the Burnham fleet for the traditional Easter Regatta.  Always a great mix of fab racing and fantastic Essex hospitality.

Read more...

-

Description:
This year's East Coast Championship will be hosted by the Burnham Fleet.

Read more...

-

Description:
The Northern Area Championship will hosted by the South Caernarvonshire Yacht Club in Abersoch.

Read more...

Jul
6

-

Description:
This year the Edinburgh Cup reverts to it's traditional 6 races over 6 days format and will be hosted by the Royal Lymington YC. It will be an IDA Grade 2 event.

Read more...

-

Description:
Cowes will host the South Coast Championship this year.

Read more...

Edinburgh Cup

Year Helm Yacht Location
2012 Simon Brien
KIN (IRL214)
Cultra
2011 Martin Byrne
Jaguar (IRL201)
Abersoch
2010 Klaus Diederichs
Fever (NOR282)
Cowes
2009 Bill Hardesty
Gorgeous Worgeous (GBR723)
Falmouth
2008 Don O'Donoghue Seabird (IRL204) Plymouth
2007 David Palmer Princess Jalina (GBR 700) Weymouth
2006 P R Hoj-Jensen Danish Blue (GBR705) Cowes
2005 P R Hoj-Jensen Danish Blue (GBR705) Lowestoft
2004 R Bowman Yeah Baby (GBR662) Torbay
2003 R Bowman Yeah Baby (GBR662) Clyde
2002 P R Hoj-Jensen Danish Blue (GBR685) Cowes
2001 R Bowman Yeah Baby (GBR662) Falmouth
2000 S Brien Kin (IRL157) Cultra, NI
1999 M Payne/D Hall Flame Again (GBR617 ) Lowestoft
1998 P Dann Tyr (GBR591) Torbay
1997 R Bowman Ygraine (GBR626) Edinburgh
1996 P R Hoj-Jensen Danish Blue (GBR612) Cowes
1995 R Bowman Loki (GBR503) Falmouth
1994 R D Brown Sabbatical (GBR591) Bangor
1993 P R Hoj-Jensen Danish Blue (GBR585) Forth
1992 I Ratnage Water Rat (DK552) Lowestoft
1991 G Foster Yankee Doodle (US299) Clyde
1990 G Foster Yankee Doodle (US294) Cowes
1989 C J Thornton Warrior (DK557) Torquay
1988 S Fulford Wisp (DK507) Abersoch
1987 R Bowman Loki (DK503) Lowestoft
1986 - tie R Bowman Loki (DK503) Strangford Lough  (unofficial as only 4  races )
1986 - tie T G Wade Avalanche IV (DK497) Strangford Lough  (unofficial as only 4  races )
1985 B Borresen BB XXIII (DD245) Edinburgh
1984 T O'Gorman Galax (IR4) Cowes
1983 T G Wade Avalanche IV (DK497) Torbay
1982 T O'Gorman Galax (IR4) Abersoch
1981 N Truman Tertius (DK415) Lowestoft
1980 T O'Gorman Galax (IR4) Cultra, NI
1979 P Stuelken Red Dot (G545) Edinburgh
1978 A O'Gorman Galax (IR4) Cowes
1977 Brig.P.Henson & NJ Streeter Fanfare (K480) Torbay
1976 C. Doyle Alphida (IR7) Abersoch
1975 C. Doyle Alphida (IR7) Edinburgh
1974 J. Gilmour Manuel Tarka (K448) Lowestoft
1973 N.J.Streeter Sandpiper (K459) Clyde
1972 S. Tait Royalist (K455) Cowes
1971 J. McMenamin/R. Hennessy Alphida (IR7) Cultra, NI
1970 D & A Young Jane (GBR374) Torbay
1969 KL Gumley Rogue (K445) Absersoch
1968 P. Dyas Jerboa II (K432) Edinburgh
1967 RD Judah Salamander (K370) Clyde
1966 S. Tait Nerus (K398) Lowestoft
1965 Ros Miller & J Leask Blue Haze (K375) Cowes
1964 LD & KL Gumley Karen II (K377) Belfast
1963 M Parry Andromeda (K381) Torbay
1962 NG Booth Adios (KA71) Abersoch
1961 CO Svae Spaghetti (N228) Clyde
1960 Mr.MrS JA Caulcutt, JMF Orean Venture (K313) Lowestoft
1959 Bruce Banks & WC Lucas Apollyon (K201) Cowes
1958 AF Buckley/DR. AJ Mooney Nirvana II (K254) Cultra, NI
1957 P. Dyas Viking (K276) Torbay
1956 Marchese Paolo Pallacicino Aretusa (I18) Clyde
1955 KH Preston & J Raymond Tania (K278) Lowestoft
1954 W. Godon Smith Vana (K272) Bembridge
1953 AF Buckley Ashaka (K92) Cultra, NI
1952 JA Day Taiseer (K83) Torbay
1951 T.Warrer Lil (D116) Clyde
1950 FR Woodroffe & CW Wallow Blue Skies (K214) Lowestoft
1949 FR Woodroffe & CW Wallow Blue Skies (K214) Cowes

Login

Not a member? Register now

Sponsors


Pettiarrows

Sign Up For Our E-News