Find out more
-

Description:
Join the Burnham fleet for the traditional Easter Regatta.  Always a great mix of fab racing and fantastic Essex hospitality.

Read more...

-

Description:
This year's East Coast Championship will be hosted by the Burnham Fleet.  Click here for the Notice of Race, Entry Form and more information.

Read more...

-

Description:
The Northern Area Championship will hosted by the South Caernarvonshire Yacht Club in Abersoch.

Read more...

Jul
6

-

Description:
This year the Edinburgh Cup reverts to it's traditional 6 races over 6 days format and will be hosted by the Royal Lymington YC. It will be an IDA Grade 2 event.

Read more...

-

Description:
Cowes will host the South Coast Championship this year.

Read more...

World Champions

Year Helm Yacht Location
2011 Lawrie Smith (United Kingdom)
Alfie Melbourne, Australia
2009 Poul-Richard Hoj-Jensen(Denmark)
Danish Blue Medemblik, Netherlands
2007 T Muller(Germany) Sinewave Dublin, Ireland
2005 J Schonherr(Denmark) African Queen Neustadt, Germany
2003 D Schoen(Germany) Chrisco Hobart, Australia
2001 M Philipp(Germany) GER 956 Hornbaek, Denmark
1999 C Hoj-Jensen(Denmark) DEN 308 Martinique, West Indies
1997 J Bank(Denmark) DEN 311 Marstrand, Sweden
1995 N Rogers(Australia) Karabos VIII Perth, Australia
1993 J Bank(Denmark) BB Travemund, Germany
1991 S Boyes(Australia) Crystal Toronto, Canada
1989 PR Hoj-Jensen(Denmark) Danish Blue Torbay, England
1987 V Bandolowski(Denmark) Nordjylland Geelong, Australia
1985 W Rappel(Germany) Cato Douarnenez, France
1983 R Burgess(Canada) Vancouver, Canada
1981 M Glas(Germany) Sandokan
1979 J Porter(Australia) Geelong,Australia
1977 H Ferreberger(Austria) Switzerland
1975 B Palmquist (Sweden) Galejan USA
1973 R Eliasson (Sweden) Greece
1971 Sundelin Bros(Sweden) Debutant Australia
1969 R Mosbacher (USA) Spain
1967 G Friedrichs (USA) Williwaw USA
1965 O Berntsen (Denmark) White Lady Sweden

Login

Not a member? Register now

Sponsors


Pettiarrows

 

Sign Up For Our E-News